SZANOWNY PACJENCIE

Dyrekcja SPZOZ w Nowym Tomyślu pragnie przypomnieć, że z dniem 1 października 2017r. rusza realizacja świadczeń zdrowotnych w ramach tzw. sieci szpitali.

Jak wcześniej informowaliśmy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu znalazł się w sieci szpitali, tym dla naszych pacjentów nic się nie zmienia gdyż dalej realizujemy pełen zakres dotychczasowych świadczeń zdrowotnych we wszystkich komórkach organizacyjnych.

Niemniej w związku z pewnymi zmianami organizacyjnymi dotyczącymi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej w Wielkopolsce w załączeniu przedstawiamy podmioty, które będą je realizowały na terenie naszego województwa.

Jednocześnie przypominamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do  8.00 dnia następnego.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia:

• zaostrzenia dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),

• infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,

• bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych,

• bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych,

• biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,

• nagłego bólu krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać

• wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem bez względu na lekarza prowadzącego,

• recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,

• rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia,

• skierowania do specjalisty.

Zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego numer alarmowy - 999 lub 112

Karetki zespołów ratownictwa medycznego wyposażone są w specjalistyczny sprzęt i mają fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres i udzieli niezbędnej pomocy.

Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.