Oddział Dziecięcy

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka. Dziecko z chwilą przyjścia na świat potrzebuje pokarmu z piersi mamy, niepowtarzalnego w składzie, idealnie dostosowanego do potrzeb maleństwa. Karmienie piersią jest tanie i wygodne – mleko jest zawsze świeże, ciepłe, gotowe do podania. Pierwszy pokarm tzw. siara ułatwia maleństwu wydalenie smółki, pierwszego w życiu stolca.

Mleko matki jest doskonale wchłaniane i trawione przez niemowlaczka. Zawiera wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach. Dostarcza dużą dawkę przeciwciał chroniących przed wieloma chorobami układu pokarmowego, oddechowego, moczowego. Chroni przed otyłością, cukrzycą, chorobami alergicznymi i innymi.

Badania wykazały, że u dzieci karmionych piersią jest lepszy rozwój mowy, optymalny rozwój psychoruchowy oraz wyższy poziom inteligencji.

W czasie karmienia w organizmie mamy wyzwala się oksytocyna, hormon który pomaga w obkurczaniu się macicy. Zmniejsza się więc ryzyko krwotoku i anemii w czasie połogu. Ogromne znaczenie mają korzyści odczuwane w późniejszym czasie: zmniejszenie ryzyka raka piersi i jajnika.

Karmienie sprzyja zmniejszeniu masy ciała po porodzie. Matki karmiące szybciej osiągają masę ciała sprzed ciąży. Karmienie wpływa korzystnie na psychikę mamy i jej dziecka.

Pierwsze karmienie powinno odbyć się jak najszybciej po urodzeniu. Ma to szczególne znaczenie dla późniejszego powodzenia w karmieniu. W pierwszych dniach istotne jest częste karmienie piersią. Dziecko ma prawo domagać się piersi 8-10 razy na dobę, a czasem nawet częściej. Oprócz dobrego początku istotna jest prawidłowa technika karmienia.

Jak przystawić dziecko do piersi?

Jest kilka pozycji:

 1. leżąca – korzystna w pierwszych dniach po porodzie
 2. siedząca – uniwersalna, wymaga wygodnego fotela właściwego podparcia pleców
 3. modyfikacje pozycji siedzącej – spod pachy – wygodne po cięciu cesarskim, u mam karmiących bliźnięta, wcześniaki (technicznie – dziecko zwrócone jest brzuszkiem do boku mamy)

(* O powodzeniu laktacji decydują dwie pierwsze godziny po porodzie), należy jak najszybciej przystawić dziecko do piersi.

Zaleca się przynajmniej w pierwszym miesiącu życia karmić „na żądanie”, w momencie kiedy wykazuje on oznaki głodu, np. ruchy ssania czy szukania piersi. Płacz jest ostatnim objawem głodu dziecka. Można naprzemiennie karmić z obu piersi.

Problemy z piersiami

Nawał pokarmu – co to takiego?

W pierwszych dniach piersi zaczynają mocno pracować, wzrasta przekrwienie naczyń krwionośnych. Dzieciątko nie potrzebuje jeszcze tyle pokarmu ile produkują piersi. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejętna redukcja tego nadmiaru i niedopuszczenie do obrzęku piersi. Najlepszym regulatorem jest dziecko, trzeba je przystawiać często. Można odciągnąć pokarm. W ciągu 2 – 3 dni sytuacja unormuje się, jeżeli nie należy poradzić się położnej, ew. lekarza.

Ważna w okresie nawału pokarmu jest wytrwałość karmiącej i chęć utrzymania laktacji. Nie należy rezygnować z powodu krótkotrwałych niedogodności. W opróżnianiu piersi z nadmiaru pokarmu pomocne mogą być laktatory ręczne ew. automatyczne.

Matka karmiąca musi mieć zapewnioną odpowiednią dietę i odpowiednią podaż płynów uzupełnioną witaminami: Feminatal, Materna, Prenatal.

Co należy zabrać do szpitala?

Dla mamy:

 • Koszula nocna powinna być wygodna, rozpinana pod szyją, żebyś mogła w niej karmić piersią
 • Szlafrok
 • Obuwie na zmianę, klapki pod prysznic
 • Wygodny biustonosz rozpinany z przodu, co ułatwia karmienie oraz wkładki
 • Bielizna osobista
 • Przybory toaletowe
 • Ręcznik
 • Jednorazowe chusteczki
 • Gumka lub spinka do włosów, jeśli są długie
 • Skarpetki
 • Kosmetyki


Dla dziecka:

 • Pampersy
 • Chusteczki higieniczne

Nowy schemat żywienia niemowląt

Do tej pory produkty zawierające gluten pojawiały się w diecie w 10 miesiącu życia. Nowy schemat zaleca podawanie ich:

 • od 5-tego miesiąca (po ukończeniu 4-tego miesiąca życia) niemowlętom karmionym piersią lub
 • od 6-tego miesiąca (po ukończeniu 5-tego miesiąca życia) jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym),
 • Inną ważną zmianą w jadłospisie dzieci karmionych piersią – jest wcześniejsze (od 5-tego, zamiast od 7-ego miesiąca) wprowadzenie posiłków uzupełniających, np. przecierów warzywnych, do których dodawane są produkty glutenowe w postaci kaszki, kaszki manny lub innej kaszki pszennej.

Badania potwierdzają, że wcześniejsze niż zalecane do tej pory wprowadzenie do diety niemowląt niewielkich ilości produktów glutenowych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby trzewnej – celiakii.

Co to jest gluten?

Gluten to niektóre białka roślinne występujące w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, owies.

Posiłki z glutenem – podobnie jak wszystkie nowe posiłki uzupełniające w okresie niemowlęctwa – należy wprowadzać stopniowo. Zasada ta pozwala uważnie obserwować reakcje dziecka na poszczególne produkty i wcześniej zauważyć wystąpienie ewentualnych niepożądanych objawów.

Pierwsza ekspozycyjna dawka glutenu w 5 i 6 miesiącu wynosi jedynie 2 – 3 gramy produktu glutenowego na 100 ml posiłku.

W żadnym wypadku nie można podać np. aż 100 ml kaszki manny lub innej pszenicznej jako całej porcji.

Ważna rada

Nie należy przekraczać dawki produktów glutenowych, zalecanej w schemacie żywienia. Została ona dobrana na podstawie badań, a jej przekroczenie mogłoby spowodować wystąpienie reakcji alergicznej.

Poniżej Nowy Schemat Żywienia dzieci karmionych naturalnie oraz karmionych mlekiem modyfikowanym.

 

 

Przedstawione zalecenia są pozytywnie zaopiniowane przez:

prof. dr hab. n. med. Janusza Książyka

 

 

 

Zalecenia dotyczące profilaktyki z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt [05.2007]

- Według zaleceń Zespołu Ekspertów (Konsultantów Krajowych w dziedzinie Pediatrii, Neonatologii i Medycyny Rodzinnej)

 

Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia białek, m.in. czynników krzepnących krwi.

Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.

Zapotrzebowanie na witaminę K w okresie niemowlęcym wynosi 1 mcg/kg/dobę. Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi o 0,25 mcg/100 ml i NIE jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania dobowego. Mieszanki mleczne modyfikowane dla niemowląt zawierają 3-9 mcg witaminy K na 100 ml, co zapewnia wystarczającą podaż.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podawaną po urodzeniu w szpitalu wymagają dalszego podawania witaminy K w codziennych małych dawkach (mikrodawkach) w okresie od drugiego tygodnia do ukończenia trzeciego miesiąca życia

 • Niemowlęta karmione piersią – 25 mcg/dobę
 • Niemowlęta karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką – zwiększoną dawkę – 50 mcg/dobę do czasu ustąpienia objawów chorobowych
 • W przypadku cholestazy i mukowiscydozy – dawkowanie powinno być wyższe, zgodne z zaleceniami lekarza

Niemowlęta karmione mieszankami modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.

Dziecko gorączkujące

W czasie podwyższonej ciepłoty ciała należy ją systematycznie obniżać, ponieważ dla dziecka jest ona chorobą samą przez się( znacznie przyspieszony oddech i rytm serca-tak szybkie, że organizm funkcjonuje na granicy wydolności.)Jednak podawanie leków przeciwgorączkowych jest OSTATNIM sposobem.

 

Przede wszystkim należy:

 

 • ubranie dziecka ograniczyć do niezbędnego minimum( Babcie Waszych dzieci doskonale pamiętają, jak wkładały świeżo ugotowane ziemniaki pod pierzynę-by nie straciły ciepła do przybycia męża.)
 • podawać płyny w temperaturze znacznie poniżej temperatury otoczenia, ponieważ żołądek jest opływany przez dużą ilość krwi i, można tak powiedzieć, działa jak chłodnica w samochodzie
 • stosować tzw. kąpiele ochładzające
 • przygotować wodę o temperaturze równej aktualnej ciepłocie dziecka( woda o temperaturze tzw.” na łokieć” będzie dla dziecka, subiektywnie, zimna i spowoduje jego niepokój.
 • kąpać dziecko przez minutę, ale jeżeli zdradzałoby ochotę na dłuższą zabawę w wannie, to oczywiście możną ją kontynuować.
 • po kąpieli NIE WYCIERAĆ-poczekać aż Wasz pociecha wyschnie. Parujący ze skóry „film wodny” zabiera bardzo dużo ciepła. (Sami zapewne pamiętacie swoją „gęsią skórkę” kiedy po wyjściu z wanny niedokładnie się wytarliście).
 • kąpiel można powtarzać wielokrotnie-jest to jedyny „lek” przeciwgorączkowy, którego nie sposób przedawkować.

Dziecko Wymiotujące

Najlepszym, sprawdzonym sposobem na opanowanie wymiotów w warunkach domowych jest podawanie bardzo chłodnych, wręcz zimnych, płynów dawkowanych w bardzo małych porcjach(łyczek) co minimum 20 minut. Postępować tak należy nawet jeżeli dziecko chciałoby wypić znacznie więcej!

Dziecko Kaszlące

Niezależnie od diagnozy lekarskiej, każde dziecko kaszlące powinno:

 • przebywać w pomieszczeniach bardzo często lub w sposób ciągły, wietrzonych
 • przebywać jak najwięcej na spacerach jeżeli tylko warunki meteorologiczne
 • łóżeczko powinno być otoczone wilgotnymi pieluchami lub ręcznikami-nawet bardzo drogi nawilżacz ich nie zastąpi.
 • w pomieszczeniu chorego dziecka starać się utrzymywać temperaturę ok. 20st.C (nie dogrzewać w żaden sposób).