Tomografia komputerowa promieniami RTG jest to wysoce specjalistyczna, stosunkowo nowa metoda diagnostyczna. Jej istotą jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami na zdjęciach. Dzięki nim można zlokalizować ognisko chorobowe nawet kilkumilimetrowej średnicy. Badanie pozwala ostatecznie ustalić rozpoznanie zmian oraz umożliwia ustalenie wskazań do ewentualnego leczenia operacyjnego. Jest metodą często wykorzystywaną w diagnostyce zmian kostnych, a szczególnie struktur małych i delikatnych np. uszu, zatok.
Opis badania
Badanie wykonuje się zawsze w pozycji leżącej – w unieruchomieniu. Chory podczas badania komputerowego leży w specjalnym „tunelu”. Oprogramowanie komputerowe jest integralną częścią przebiegu badania. Specjalna konsola tomografu umożliwia sterowanie i kontrolowanie przebiegu badania, przyjmuje informację o badanym obszarze anatomicznym, a następnie przetwarza je tak, aby uzyskać możliwie najdokładniejsze odzwierciedlenie szczegółów badania. Pracownia TK wyposażona jest w 16 rzędowy BRIGHTSPEED 16. Do badań stosowane są wyłącznie nowoczesne niejonowe środki cieniujące dające minimalne ryzyko alergii.
Lekarze opisujący badania:
- lek. specjalista radiolog A. Ratajczak
- lek. specjalista radiolog J. Breza
Wykonywane są następujące badania tomograficzne:
- głowy
- szyi
- klatki piersiowej
- brzucha
- miednicy
- kręgosłupa
- badania naczyniowe
Świadczenia diagnostyczne w pracowni tomografii komputerowej wykonywane są:
nieodpłatnie na podstawie zawartej aktualnego NFZ za okazaniem aktualnego skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada ważną umowę na świadczenia zdrowotne podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia,
aparat współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dlatego nie możemy wykonywać badań odpłatnie.
Pracownia czynna jest dla pacjentów ambulatoryjnych w godz. 8.00 – 15.00, w pilnych przypadkach całodobowo.
Informacja o rezerwacji terminu badania TK udzielana jest w pracowni RTG ( Szpital I piętro) po okazaniu skierowania na badanie TK.
Świadczenia diagnostyczne realizowane w pracowni TK w ramach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane są według kolejności zgłoszenia. Jeżeli świadczenie nie musi nastąpić natychmiast, jak w zagrożeniu życia lub zdrowia, a pracownia nie ma w danej chwili możliwości realizacji badania wyznacza się termin, w którym nastąpi przyjęcie wpisując, za zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, w kolejnej pozycji prowadzonej listy oczekujących na udzielenie świadczenia
W Pracowni Tomografia Komputerowej został wdrożony System Zarządzania Jakością zgodny z Normą ISO 9001:2001