Jak informowaliśmy w styczniu br. w szpitalu rozpoczęły się prace modernizacyjne związane z rozbudową naszej lecznicy. Teraz chcieliśmy poświęcić kilka słów opisując plany prac.
Głównym zamysłem planowanej inwestycji było dostosowanie oddziałów i działów szpitalnych do realizacji świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych, oraz szczególne dostosowanie SOR do wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. 2019 poz. 1213).
Prace w obrębie SOR:
- Wykonanie wejścia dla pieszych niezależnego od innych wejść, przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych – dobudowa windy,
- Stworzenie bezkolizyjnych traktów komunikacyjnych, niezależnych od ogólnodostępnych traktów szpitalnych – w tym inna lokalizacja Pracowni Tomografii Komputerowej likwidująca konieczność transportu pacjentów szpitalnych do Pracowni przez obszar SOR,
- Utworzenie strefy izolacyjnej – zespołu pomieszczeń związanych z przyjęciem, diagnozowaniem i czasową izolacją pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej,
- Zapewnienie pomieszczeń dla wstępnej segregacji medycznej,
- Rozdział dróg czystych i brudnych oddziału i reorganizacja zaplecza personelu,
- Stworzenie możliwości przyjmowania i diagnozowania pacjentów „czystych” bez kolizji ze strefą brudną (budowa zespołu izby przyjęć z niezależnym wejściem z zewnątrz),
- Obszar przeznaczony na wymienione funkcje powiększy się po rozbudowie i przebudowie z 544 m² do 780 m².
Relokacja Pracowni Tomografii Komputerowej
Wyniesienie Pracowni do nowej planowanej dobudowy od strony ulicy Sienkiewicza, co pozwoli na diagnostykę pacjentów leżących szpitala i przyjmowanie pacjentów ambulatoryjnych bez wchodzenia w obszar i trakty komunikacyjne SOR. Powierzchnia Pracowni po rozbudowie i przebudowie nie powiększy się, natomiast umożliwi wykonanie prac dostosowawczych SOR i prawidłowy rozdział dróg komunikacyjnych w przypadku powszechnego wystąpienia chorób zakaźnych. Powierzchnia Pracowni w rozbudowanej części wyniesie 79 m².
Relokacja Chirurgii jednego dnia – okulistyka
W ramach przebudowy zaplanowano utworzenie nowego zespołu pomieszczeń nad Pracownią TK, o pow. użytkowej 108 m², dla udzielania tych świadczeń zapewniającego znaczącą poprawę warunków przyjęcia, diagnozowania, pielęgnacji i wypoczynku po zabiegu. Zwiększenie ogólnej powierzchni oddziału, i scentralizowanie funkcji w jednym obszarze, a przede wszystkim wyniesienie oddziału z dotychczas wykorzystywanych pomieszczeń.
Prace w obrębie Bloku Operacyjnego
W kolejnym etapie powstaną nowe pomieszczenia dla Bloku Operacyjnego o łącznej powierzchni 108 m² pow. z przeznaczeniem dla magazynu podręcznego. Jednocześnie zostanie wykonana dobudowa przystanku windy umożliwiająca transport pionowy osób i materiałów w obręb śluz personelu Bloku Operacyjnego.
Od strony głównego wejścia szpitala zostaną dobudowane powierzchnie z przeznaczeniem na:
- na parterze – Izbę Przyjęć Planowych z niezależnymi gabinetami badań.
- na I piętrze – Zwiększenie powierzchni Oddziału Udarowego o 51 m² poprzez dobudowę nowego układu komunikacyjnego pozwalającego na lepszy rozdział ruchu czystego i brudnego w przypadkach hospitalizowania pacjentów z zakażonych covid-19. Wyniesienie do oddzielnej strefy 2 pomieszczeń personelu umożliwiające poprawę organizacji świadczeń udzielanych na oddziale. Dobudowa przystanku windy pozwalająca na rozdział ruchu czystego i brudnego w zakresie transportu pionowego w okresach powszechnego występowania chorób zakaźnych.
- na II piętrze – Zwiększenie powierzchni Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu o 72 m² i wyniesienia do oddzielnej strefy komunikacji pomieszczeń czystych personelu, zwiększenie powierzchni pacjentów na Oddziale.
Dobudowa przystanku windy poprawiająca dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz rozdział dróg komunikacyjnych w przypadkach leczenia osób z chorobami zakaźnymi.
Poza powyższym:
Rozbudowa oddziałów leczniczych które muszą znajdować się w kondygnacjach nadziemnych wymaga posadowienia rozbudowywanej bryły na poziomie istniejącego budynku – wykonania podpiwniczenia. Na poziomie piwnic zwiększy się pow. użytkowa o 177 m². Powierzchnia zostanie wykorzystana na:
- pomieszczenia techniczne dla centralnej instalacji gazów medycznych,
- pomieszczenia rozdzielni i zasilania rezerwowego w zakresie energii elektrycznej,
- powiększenie funkcji magazynowych,
- poprawę rozwiązań komunikacyjnych na poziomie piwnic.