Aby przyjęcia, a także późniejszy pobyt w szpitalu nie wiązał się z niespodziewanymi problemami należy w przypadku pobytu planowanego odpowiednio się przygotować.

Do szpitala wybieramy się z;

I. STANDARDOWE PRZYJĘCIE DO SZPITALA

1. DOKUMENTY
    • skierowanie do szpitala
    • dowód osobisty
    • dokument ubezpieczenia
    • wyniki ostatnich badań diagnostycznych
    • karty informacyjne wcześniejszego leczenia szpitalnego
  2. RZECZY OSOBISTE
    • pidżama
    • przybory toaletowe
    • ręcznik
    • kapcie
    • bielizna osobista
    • szlafrok
    • sztućce i kubek
  3. INNE PRZYDATNE
    • W zależności od diety i w porozumieniu z personelem medycznym produkty spożywcze i napoje
    • telefon komórkowy z ładowarką lub kartę telefoniczną
    • drobne pieniądze
    • leki(jeśli jakieś są przyjmowane stale)

Rzeczy osobiste – odzież, wartościowe przedmioty, w których przyszliście państwo do szpitala najlepiej jeśli odbierze członek rodziny i odda w chwili opuszczenia szpitala

UWAGA!

Planowe przyjęcia, tj. ze skierowaniem wystawionym co najmniej 24 godziny przed zgłoszeniem się pacjenta do szpitala odbywają się w izbie przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w godzinach 7.00 – 14.35
O kolejności przyjmowania na poszczególne oddziały decyduje kolejność zgłaszania się do izby przyjęć, za wyjątkiem chorych w stanach naglących.

Dokumenty niezbędne do przyjęcia pacjenta do szpitala prosimy okazać bez względu na wezwanie przez personel przyjmujący
W przypadku osób, które nie ukończyły 16 roku życia, wszystkie dokumenty podpisywane są przez rodziców bądź prawomocnych opiekunów.
Osoby w wieku 16-18 lat podpisują dokumenty wraz z rodzicami bądź prawomocnymi opiekunami.
Samodzielnie podpisują dokumenty osoby, które ukończyły 18 lat.

II. PRZYJĘCIE DO PORODU

Innym specyficznym pobytem w szpitalu jest hospitalizacja związana z ciążą i porodem. W takim przypadku należy w szczególności wcześniej i starannie się przygotować. Dlatego też mając doświadczenie w tym kierunku poniżej przedstawiamy kilka rad, które powinny być przyszłym mamom w przydatne .

1. DOKUMENTY
    • dowód osobisty
    • dokument ubezpieczenia
    • wyniki badań, jeśli były wcześniej wykonane na zlecenie lekarza prowadzącego ciąże
      • grupa krwi
      • WR(OWA) i HBS(wykonane po 32 tygodniu ciąży)
      • ostatni wynik badania USG
      • badania Coombs’a ( PTA) na obecność przeciwciał (tylko mamy z ujemnym czynnikiem Rh)
      • morfologia i badanie moczu
    • karta ciąży
  2. BIELIZNA
    • koszula nocne na czas porodu i 2 rozpinane do karmienia
    • szlafrok
    • ciepłe skarpety (przydatne szczególnie w okresie jesienno-zimowym)
    • majtki jednorazowe z siateczki (kilka sztuk)
    • staniki laktacyjne (2 sztuki)
    • wkładki laktacyjne
    • kapcie
    • klapki pod prysznic
    • koszule nocne na czas porodu i 2 rozpinane do karmienia
  3. Kosmetyki i artykuły higieniczne
    • kosmetyki (dezodorant, pasta do zębów, szczoteczka, delikatne mydło, płyn do higieny intymnej szampon, kosmetyki do makijażu, szczotka, grzebień do włosów, nożyczki, pilniczek do paznokci)
    • ręczniki (co najmniej 2-3)
    • podpaski nocne (największy rozmiar)
  4. Żywność i napoje
    • woda niegazowana
    • soki (najlepiej jabłkowy, gruszkowy, z aronii, winogronowy. Zaleca się unikanie picia soków z owoców, które uczulają dzieci, np. truskawkowych, z owoców cytrusowych)
  5. INNE PRZYDATNE
    • telefon komórkowy z łądowarką lub karta telefoniczna
    • aparat fotograficzny, kamera, filmy, baterie
    • książka, krzyżówki, czasopismo
    • talerz, kubek, sztućce
    • poduszka do karmienia
    • koło do siedzenia po nacięciu krocza
    • odciągacz pokarmu
    • leki(jeśli przyjmujesz jakieś stale)
    • drobne pieniądze
  6. DLA NOWORODKA
    • zapasowe pampersy
    • chusteczki do pielęgnacji skóry noworodka

DLA WASZEGO SZCZĘŚCIA

Bardzo ważnym jest aby przed przyjęciem pomyśleć o Waszym przyszłym maleństwu, dlatego też w dniu odbioru dziecka ze szpitala przygotujcie:

• koszulkę i kaftanik, śpioszek
  • czapeczkę
  • sweterek
  • skarpetki
  • kocyk, rożek
  • ewentualnie inne ubranko przeznaczone na wyjście ze szpitala
  • fotelik samochodowy lub nosidełko na powrót do domu

Przed wyjściem do szpitala dobrze jest ustalić kilka szczegółów z ojcem dziecka, o których On w przypływie szczęścia będzie pamiętał, tj:

• wskazać gdzie znajdują się rzeczy dla dziecka
  • wskazać, w którym miejscu znajdują się Twoje rzeczy niezbędne do opuszczenia szpitala
  • ustalić sprawę ewentualnego urlopu męża bezpośrednio w dniu i po porodzie

Na koniec, ale może najważniejsze; dobrze jest, aby do dnia porodu zostało ustalone imię (imiona) dla dziecka.
Niech dziecko będzie osobowością już od pierwszych chwil na tym świecie :)